Dziś trudno nam wyobrazić sobie życie bez wody dostępnej zaraz po odkręceniu kurków. Nad tym, co sprawia, że woda pojawia się w naszych kranach zastanawiamy się dopiero, gdy dojdzie do awarii. Tymczasem naprawdę warto wiedzieć, czym jest i jak zbudowana jest instalacja wodociągowa. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda.
Do czego służy instalacja wodociągowa? Jest ona systemem urządzeń, które sprawiają, że woda doprowadzana jest ze zbiornika głównego (może to być studnia, ale też zbiornik naturalny czy sieć wodociągów miejskich) do budynków mieszkalnych i gospodarczych. Jest więc jedną z podstaw naszego codziennego życia, a awaria centralnej sieci wywołałaby trudne do opisania skutki. Nic więc dziwnego, że baczną uwagę zwraca się na jej prawidłowe funkcjonowanie i ochronę bezpieczeństwa wodociągów.
Instalacja wodociągowa to system na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowany. Składa się on z tego, co widoczne gołym okiem - rur i rurek, armatury oraz zaworów, ale też z wielu urządzeń, jakich zwykle nie dostrzegamy. Integralną częścią instalacji jest hydrofor, pompy i zawory zapewniające stały przepływ wody. Instalacja zaopatrzona jest też zwykle w urządzenia grzewcze, które pozwalają na uzyskanie gorącej wody.
Jeden z najważniejszych elementów sieci wodociągowej to hydrofor. To właśnie hydroforom zawdzięczamy to, że woda pokonując siłę grawitacji dostarczana jest nawet na ostatnie piętra najwyższych budynków. W skład hydroforu wchodzą liczne pompy oraz zbiornik ciśnieniowy. To właśnie dlatego możemy w kranie czy prysznicu uzyskać silny strumień wody, która tłoczona jest przez rury pod ciśnieniem.
Hydrofor działa wykorzystując fakt, że powietrze tak jak inne gazy może być sprężane, a w zetknięciu z wodą wypycha ją ze zbiornika. Sprawnie działający system pomp, zaworów i hydroforów sprawia, że woda dostarczana jest do odbiorców bez przestojów, a cała sieć wodociągowa pracuje prawidłowo.