Hydrofor to integralna część każdej sieci wodno- kanalizacyjnej. Każdy hydrofor wyposażony jest w zbiornik ciśnieniowy, pompę ssącą wodę, zawór bezpieczeństwa, presostat, zawory zwrotne. Każde spośród ww. elementów spełnia określone funkcje, które sprawiają, że w naszym kranie jednostajnym ruchem płynie zdrowa woda.
O ile cztery pierwsze elementy są nam już doskonale znane, wiemy jaką pełnią rolę, o tyle zawory zwrotne nadal owiane są pewną dozą tajemniczości. Czym są zawory zwrotne, jaką pełnią rolę> Zawór zwrotny to element, który jest gwarantem tego, że woda będzie płynęła w jednym kierunku.
Ze względu na kształt wyróżniamy zawory zwrotne grzybkowe, kulowe, płytkowe i membranowe. Ich zasada działania jest banalnie prosta. Gdy ciśnienie wytwarzane przez hydrofor jest zbyt wysokie zawory otwierają się i przepuszczają wodę do następnych elementów instalacji, w przeciwnej sytuacji analogicznie się zamykają. Jednym słowem zawory zwrotne działają w skutek różnicy ciśnienia wytwarzanego w urządzeniu.
Hydrofor i jego elementy składowe to podstawa sprawnego i bezpiecznego działania instalacji wodno- kanalizacyjnej. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w pomysłach i tworzą co raz to nowe kształty, elementy o różnych właściwościach.